IR Alıcı – Verici Modül

IR Alıcı - Verici Modül

IR Alıcı – Verici Modül

IR Alıcı-Verici Modül

Sensör modülü bir çift ir alıcı verici tübe sahiptir, ortam ışığına uyum sağar. Verici tüpler IR bandında belli bir frekansta ışık verir, ışık huzmesinin yoluna bir engel çıktığında, söz konusu engelin yüzeyine çarpıp yansıyan ışık alıcı sensör tarafından okunur. Oluşan elektriksel sinyal bir komparatör devresince işlenir ve yeşil endikatör ışığı yanar, dijital çıkıştan da LOW durumu okunur. Algılama uzaklığı potansiyometre ile ayarlanır. Verimli mesafe 2-30cm, çalışma voltaj aralığı ise 3.3V-5V arasındadır. Potansiyometrenin konumu ile okumanın yapıldığı mesafe kestirilebilir. Basit bir arabirime sahip bu cihazın kurulması kolaydır. Robot uygulamalarında yaygın olarak engel belirleme için kullanılmaktadır. Engelle karşılaşınca yön değiştiren arabalarda, siyah/beyaz çizgi izleme ve buna benzer pek çok uygulamada da kullanılmaktadır.

Modül Parametreleri

Modül bir engelle karşılaştığında kartın üzerindeki yeşil endikatör ışığı yanar, çıkış terminalinde ise LOW sinyal seviyesi kalıcı olarak yanar. Modül 2-30cm arasındaki mesafelerde çalışır algılama açısı 35 ° dir.distance can detect potential is adjusted clockwise adjustment potentiometer, detects the distance Potansiyometre saat yönünde döndürüldüğünde algılama mesafesi artar tersine döndürüldüğünde ise azalır. Sensör kızılötesi ışınla çalıştığından yüzeyi yansıtma özelliği ve şekli algılama mesafesi açısından önemlidir. Siyah bir yüzey en düşük algılama mesafesini sağlarken, beyaz renkli bir yüzey ise en uzak algılama mesafesine izin vermektedir. Objenin büyüklüğü, konumu, sensöre göre açısı diğer faktörlerdir.

Sensörün dijital çıkışı doğrudan mikrodenetçilere bağlanabilir. Çıkış 5V bir röleyi doğrudan sürebilir; Bağlantı şekli: VCC-VCC; GND-GND-OUT-IO şeklindedir.

Komparatör olarak  LM393 kullanılmıştır.

Modül 3-5V DC üreten bir güç kaynağı ile beslenebilir. Besleme verildiğinde kırmızı LED yanar.

3mm montaj delikleri sayesinde kolayca sabit montaj yapılır.

Kart boyutları: 3.2CM * 1.4CM

Her modül eşik değerde çalışan komperatöre sahiptir ve komperatör voltajı potansiyometre ile ayarlanır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir